100 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava

Makaleler » Blog » Çocuklar İçin Akıl Ve Zeka Oyunlarının Önemi

Çocuklar İçin Akıl Ve Zeka Oyunlarının Önemi

Çocuklar İçin Akıl Ve Zeka Oyunlarının Önemi

Çocuklar İçin Akıl Ve Zeka Oyunlarının Önemi

 

            Eğlenerek ya da oyun oynayarak öğrenme yöntemi çocukların zeka gelişiminde oldukça önemlidir. Bu doğrultuda akıl ve zeka oyunları çocukların zihinsel gelişimi ve farklı şeyler öğrenmesini sağlayan etkenler arasındadır. Zeka oyunları çocuklarda var olan kişisel yetenekleri ortaya çıkarmanın yanı sıra bu yeteneklerin daha da gelişmesine imkan tanır. Zeka oyunları çocukların sürekli olarak düşünmesine ve bir sonraki adım da nasıl bir yöntem uygulanması gerektiğine dair sorgulama yapmasını öğretir. Böylece çocuklar oyun oynayarak öğrendikleri bu yöntem sayesinde günlük hayatta da karşılarına çıkan sorunlar ya da farklı seçenekler arasında hızlı karar verme yetisi kazanmış olurlar.

 

Zeka Oyunları Çocukların Kişisel Gelişimine Nasıl Katkı Sağlar?

 

Zeka oyunları sayesinde olasılıkları hesaplama kazanımına sahip olan çocuklar karşılarına çıkan problemleri de rahatlıkla çözebilme yeteneği geliştirecektir. Zeka oyunlarını bir eğlence olarak görsellerde bu oyunlar çocukların karakter gelişimleri için önemli bir basamaktır. Zeka ve akıl oyunları sayesinde çocuklar farklı becerilerin yanı sıra farklı bilgiler de edilecekleri için bakış açılarında gelişme sağlanacaktır. Tüm bu olumlu katkılar çocukların kendilerine olan güvenlerini daha da pekiştirecek böylece kendini tanıyan kapasitesinin farkında olan bir birey haline geleceklerdir. Çocuklar zeka ve akıl oyunları ile karakter yapılarını ve kişisel gelişimlerine katkı sağlarken kendilerini de bulunan eksik yanları da görme fırsatı elde etmiş olacaklardır. Eksiklikleri gören çocuklar kendilerinde olan bu açığı kapatmanın da alternatiflerini bulabilecek kapasiteye erişecektir.

 

Zeka oyunlarının çocuklara sağladığı en önemli katkılardan biri de çocuklara kazandırdığı araştırmacı ruhtur. Özellikle okul hayatında çocuklara daha çok ezberci eğitim verildiği için çocuklar bir süre sonra araştırma yapmaktan ve soru sormaktan vazgeçmektedir. Fakat akıl oyunları çocuğun sürekli sorgulamasına ve sürekli merak etmesini sağlayacaktır. Bunu bir alışkanlık haline getirmiş olan çocuklar yetişkin bir birey olduklarında da kendilerine sunulan hiçbir fikri sorgulamadan ya da araştırmadan kabul etmeyeceklerdir. Bu zihniyete sahip olan çocuklar daha başarılı bireyler olacaktır.

 

Tabii ki tüm bu gelişmeler çocukların okul hayatında da daha aktif ve daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Yaratıcı bir zihniyete kavuşmuş olan çocuklar ileride de karşılaştıkları problemleri daha seri bir şekilde çözüme kavuşturacak böylece taklit eden bir birey olmaktan çok araştıran ve merak eden bir birey halini geleceklerdir.

 

Dikkat Eksikliğinde Akıl Oyunlarının Önemi Nedir?

 

Aileler tarafından sık sık çocukların dikkat eksikliği ya da konsantrasyon bozukluğu yaşadıkları dile getirilmektedir. Bu durumdan şikayetçi olan aileler çocuklar için en uygun zeka ve akıl oyunlarına çocukları yönlendirmeleri halinde bu problemlerin zaman içerisinde kaybolduğunu göreceklerdir. Çünkü zeka oyunları yeteneğin yanı sıra dikkat de gerektirmektedir. Eğer çocuklar için uygun olan ve çocuğun ilgisini çeken doğru bir zeka oyunu tercih edilmişse çocuklar da bu oyunları ilgisiz kalmayacaktır. Bu durumda çocuğun dikkat toplama becerisi de zaman içerisinde üst seviyeye çıkmaya başlayacaktır.

 

Ezberci tutumdan uzak sistematik bir düşünce yapısına kavuşmuş olan çocuklar hayatta başarılar kadar başarısızlıkların da olabileceğini kabul edip bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalındığında ise pes etmeden tekrar en baştan başlamanın yolunu her zaman bulacaklardır. Bu konuda ailelerin yanı sıra eğitimcilere de büyük görev düşmektedir. Zeka oyunları tüketen değil üretmeye yönelik çözümler bulan çocuklar yetiştirmek için oldukça önemlidir.

 

Boş vakitlerinde bu tür oyunlar ile çocukların zaman geçirmesi sağlanarak onların pek çok yeni şey öğrenmesine yardımcı olmak gerekir. Ayrıca zeka oyunları unutkanlığı da ortadan kaldıracak en keyifli çözümlerden biridir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4